מהדורה מיוחדת של בירה מכבי ויוסף באו

יוסף באו היה צייר, גרפיקאי ומאייר חדשן ופורה, מחלוצי האנימציה בישראל. בסטודיו הזעיר שלו, ברחוב ברדיצ’בסקי 9 בתל אביב, המציא פונטים המשלבים וירטואוזיות וקלאסיות ויצר את הפוסטרים לקלאסיקות כמו “קזבלן”, “שמונה בעקבות אחד”, “סאלח שבתי” “עמוד האש” ועוד ועוד. באו גם אייר והפיק בעצמו את הסרטים המצוירים הראשונים בישראל, בעזרת ציוד שבנה לבדו.

סיפור חייו של באו גדול מהחיים. במלחמת העולם השנייה שהה במשך חמש שנים בגטו קרקוב ובמחנה הריכוז פלאשוב, שם שימש כגרפיקאי וכך הצליח להציל כ-400 יהודים באמצעות זיוף תעודות, תוך שהוא מסכן את חייו. במחנה גם הכיר את אשתו ואף נשא אותה בסתר בתוך מחנה הנשים, לשם התגנב בתחפושת של אישה. חתונתם של הצמד הונצחה ב”רשימת שינדלר” של סטיבן ספילברג. מאוחר יותר, ובמקביל לפעילותו היצירתית בישראל, שימש באו כגרפיקאי הראשי של המוסד, זאת מבלי שבנותיו ואשתו ידעו על כך. סיפור חייו, שמשמשים בו בערבוביה מתח, אהבת חיים, אימה ואופטימיות, כמו גם עבודותיו האיקוניות, ראויים להפוך לחלק בלתי נפרד מהתודעה הקולקטיבית המקומית.

אבל כל אלה לא הספיקו כדי להנציח את מורשתו ועכשיו על המוזיאון הקטן שמציג את עבודותיו, ברחוב ברדיצ’בסקי שבתל אביב, מאיים צו סגירה. כדי להשיב ליוצר הססגוני והנשכח הזה כגמולו החליטה בירה מכבי, המקדמת את תרבות השוליים המקומית ותומכת ביוצרי אנדרגראונד בשטח וברשת, ואשר על פעילותה אנחנו אמונים, להקים עבורו מוזיאון וירטואלי, שיציג מעתה ועד עולם רטרוספקטיבה מקיפה של יצירותיו ויגולל את סיפור חייו המפעים.

המוזיאון, אותו אצרנו ובנינו יחד עם בנותיו של באו, צלילה והדסה, יפעל בכל שעות היממה, בכל ימות השבוע. היכנסו מתי שתרצו ולגמו מהמעדנים. את השקת המוזיאון מלווה מהדורה מיוחדת של בירה מכבי, שתוויותיה מוקדשות ליצירותיו. המהדורה המיוחדת אינה מיועדת למכירה ותופץ באופן אינטימי לבעלי עניין.

קראו על הפרויקט המיוחד בהארץ, טיים אאוט כלכליסט, ואייס >

 

לקוח:
בירה מכבי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *